Meghökkentő megállapítás: a cicák nem csak örömükben dorombolnak, hanem EMIATT is

Getty Images
Kerekes Vivien

A boldogság mellett egészen meglepő dologra is utal a dorombolás.

Amikor egy doromboló cica nekidörgölőzik a lábadnak, persze, hogy te is azt gondolod, a kisállat most biztosan nagyon boldog. Ez érthető, hiszen a macskák rögtön rákezdenek a dorombolásra, ha kényelmesen fekszenek az öledben, miközben elhalmozod őket simogatással és szeretettel. Csakhogy valójában ezt a hangot a cicák nem csak akkor adják ki, ha nagyon boldogok! Szakértők szerint ugyanis egészen másra is utalhat az, ha egy macska dorombolni kezd.

Tony Buffington árulta el a Wired magazinnak, hogy a macskák sokszor azért is dorombolnak, mert éhesek, stresszesek vagy fájdalmat éreznek. Valójában ennek jelentését nagyban meghatározza az, hogy épp milyen helyzetben vagytok, és emiatt naiv lenne azt gondolni, hogy csak a boldogságuk miatt adhatnak ki magukból ilyen hangokat.

Olyan ez, mintha azt mondanánk, hogy az emberek is csak egyetlen okból kifolyólag nevethetnek

- utalt ezzel arra, hogy néha nevetünk idegességünkben is, cseppet sem jókedvünkben.
Olvasd el ezt is!
Drew Barrymore csak egy cicát akart megmenteni, nem hiszed el, hánnyal tért haza végül

Az anyamacskák például a dorombolás segítségével irányítják kölykeiket arra, hogy egyenek és bújjanak hozzá a meleg miatt. Az állatorvosok szerint a kiscicák ilyenkor válaszul azért kezdenek el dorombolni, hogy tudassák az anyjukkal, minden rendben van velük. Dorombolás közben endorfinok szabadulnak fel a testükben, ami még inkább nyugtatólag hat rájuk, ezért szakértők szerint ez nemcsak a boldogság jele, hanem egyúttal nyugtatóként is használják maguknak. Bizonyított tény, hogy a 35 és 50 Hz közötti rezgések segítenek gyorsítani a csontok gyógyulását, egy cica pedig körülbelül 25 és 150 Hz közötti rezgést bocsát ki magából, ami kutatók szerint segít nekik a fájdalmak gyógyításában is.

Ráadásul nem ez az egyetlen izgalmas megállapítás. A cicák dorombolása képes átlépni a 150 Hertzet is: amikor azt akarják elérni, hogy a gazdijuk megetesse őket, 220 és 520 Hz közötti szintre is képesek felmenni! Ez azért is olyan érdekes, mert egy újszülött kisbaba sírása 300 és 600 Hz között helyezkedik el, vagyis egy éhes kiscica nagyon hangosan kezd el dorombolni, hogy felkeltse a gazdi figyelmét.

forrás: Getty Images
Olvasd el ezt is!
Nincs több kikarmolt kanapé, és talán ki sem túrnak ezután róla! Jön az IKEA kutya-macska bútorkollekciója

Ezt azért jó tudni, ugye?

Nézd meg a galériánkat - 31 kép
A nagy cicaszótár – Így próbál kommunikál veled a macskád

Wired