Megtaláltuk az új kedvencedet: eláruljuk, melyik az a hatóanyag, ami még a C-vitaminnál is népszerűbb lesz idén

Getty Images
Vadász Emese

Azok, akik valóban képben akarnak lenni a legújabb és leghasznosabb arcápolási trendekkel, azok mindenképpen elolvassák ezt a cikket!

A linolsavat egyértelműen felkarolhatná a C-vitamin vagy a retinol publicistája, annak ellenére ugyanis, hogy hihetetlenül jót tesz a nedvességhiányos bőrnek és a gyulladások csökkentéséhez is jócskán hozzájárul, kevesen ismerik ezt a bőrápoló összetevőt...

Az egyik fő oka talán, hogy a linolsav EGYELŐRE a radar alatt repül, hogy nehéz meghatározni. Elméletileg a linolsav egy vitamin - de nem a szó hagyományos értelmében, jegyzi meg Dr. Emma Coleman bőrgyógyász és esztétikai szakápoló:

„A linolsav F-vitamin, de a kifejezés félrevezető. Valójában két többszörösen telítetlen zsírsav kombinációjáról van szó: az omega-3 alfalinolénsavról (ALA) és az omega-6 linolsavról (LA). A szervezetnek mindkettőre szüksége van az agy és az idegrendszer, valamint a bőr védelméhez."

Olvasd el ezt is!
A TikTok népe meghökkent: Selena Gomez extra furcsa módon távolítja el a sminket az arcáról

De mi az a linolsav?

Egyszerűen fogalmazva, a linolsav egy zsír. Pontosabban az F-vitaminként ismert esszenciális zsírsav egy típusa, amely omega-6-ban gazdag.

„A szervezetünk nem termel természetes úton linolsavat, ezért be kell építenünk az étrendünkbe" – mondja a bőrgyógyász. Az F-vitamin megtalálható a diófélékben (a mandula például tuti forrás), magvakban, tojássárgájában, valamint a növényi olajokban, köztük a csipkebogyó- és argánolajban. Ennél pedig már csak akkor érhetsz el jobb hatást, ha feldobod vele a napi arcápolási rutinodat, és hidratáló krémeken, arcolajokon és szérumokon keresztül kened magadra.

Hogyan működik az F-vitamin?

A szervezet a linolsavból két különböző típusú esszenciális lipidet hoz létre;

  • A ceramidokat, amelyek olyanok, mint a cement, amely összetartja a sejteket a bőr legkülső rétegében:

„A szervezetnek omega-6-ra van szüksége a ceramidok előállításához, amelyek segítenek a bőrnek megtartani a nedvességet, és megakadályozzák, hogy kiszáradjon, miközben védekeznek az UV-sugarak, a baktériumok és a légszennyező anyagok ellen" - mondja Dr. Emma Coleman.

  • És a prosztaglandinokat, amelyek szabályozzák a gyulladást és elősegítik a gyógyulást.

Milyen előnyei vannak a linolsavnak a bőr számára?

A linolsav nyilvánvaló gyulladáscsökkentő tulajdonságai mellett további előnyei közé tartozik a jobb sejtforgalom (így a bőr ragyogóbbnak tűnik!), valamint az erősebb bőrgát. Ez utóbbi különösen fontos, mert amikor a bőrgát összes mikroszkopikus repedése kitöltődik, olyan, mint egy erős „kidobóember”, amely bezárja a nedvességet, közben pedig megakadályozza, hogy az agresszorok beosonjanak.

Hasonlóképpen, bizonyított kapcsolat van az alacsony linolsavszint, a megzavart bőrgát és a bőrkiütések között:

„A pattanásokra hajlamos embereknél kimutatták, hogy a bőrük felszínén lévő lipidekben alacsony a linolsav szintje" - mondja Dr. Anjali Mahto bőrgyógyász tanácsadó.

Egy tanulmány egyébként megállapította, hogy az aknés betegek mindössze egy hónap alatt 25%-kal tudták csökkenteni a pattanások méretét a linolsav helyi alkalmazásával, elég jól hangzik, igaz.

Milyen bőrtípusúaknak ajánlott a linolsav alkalmazása?

Általánosságban elmondható, hogy a linolsavat minden bőrtípus tolerálja. Bárki, aki szeretné megelőzni a száraz, érdes bőr kialakulását, vagy megakadályozni, hogy az irritáció miatt vörös foltok éktelenkedjenek az arcán, érdemes beépítenie a napi rutinjába az F-vitaminnal dúsított bőrápoló termékeket.

A linolsav ráadásul különösen hasznos az olyan gyulladásos állapotokban szenvedők számára, mint a dermatitis, a pikkelysömör és a rosacea, nem is beszélve az aknés betegekről.

Linolsav vs. linolénsav - mi a különbség?

A linolsav egy omega-6 zsírsav, míg a linolénsav egy omega-3 zsírsav.

Hogyan kell használni a linolsavat?

„A linolsavat reggel és este is lehet használni, és biztonságosan kombinálható a legtöbb más összetevővel. Fontos azonban megjegyezni, hogy nem arra való, hogy önálló összetevője legyen a bőrápolásnak” – mondja a bőrgyógyász, majd így fejezi be:

„Sajnos ugyanis a linolsav már 3-6 hónap után instabillá és kevésbé hatékonnyá válik, emiatt pedig gyakran kombinálják nagy mennyiségű E-vitaminnal a bőrápoló formulákban, ami segít stabilizálni a savat és meghosszabbítja a hatékonyságát!"

Ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
4 dolog, amit bárcsak tudtam volna az arcápolásról 30 éves korom előtt