Soha nem mered kifejezni, ha mérges vagy? A pszichológus szerint rosszabbat nem is tehetsz magaddal

Unsplash/Timothy Eberly
JOY

A dühkezelési problémákról gyakran hallani, de mennyire vagy tisztában azzal, mit jelent a dühelkerülés?

„Miközben a kollégáim és én nagyon sok olyan klienssel foglalkozunk, akinek dühkezelési problémái vannak, a többség mégsem ilyen, sőt éppen az ellenkezője, a düh, a harag elfojtása jellemző rájuk. Számukra a harag tilos érzés és ez valószínűleg így van gyerekkoruk óta”

-

– kezdi a Psychology Today magazin hasábjain megjelent cikkében Gabriel Young házasság- és családterapeuta a dühkezeléssel kapcsolatban.

Olvasd el ezt is!
Híres emberek, akikről köztudott, hogy szociopaták

A dühelkerülés rossz stratégia

„A fent említett típusba tartozó egyének hajlamosak visszavonulni vagy teljesen meg is adni magukat, ha valami olyannal találják szembe magukat az életben, ami ezt az érzelmet váltja ki belőlük. A legérdekesebb ezekben a személyekben, hogy sokszor életük bizonyos területein nagyszerűen funkcionálnak, csak egy konkrét típusú helyzet váltja ki belőlük a tomboló harag helyetti meghunyászkodást.

-

Tegyük fel, hogy van egy nagyszerű mérnök, aki a munkahelyén kiválóan vezeti a csapatot, innovatív és bátor, míg otthon, a családja körében a legapróbb méltánytalanságok során sem képes kiállni magáért. Ez azért van, mert ezek a helyzetek instant visszaröpítik őt a múltba, ahol nem volt szabad hangot adnia a mérgének.

A dühkerülő emberek hajlamosak arra, hogy éppen azok iránt fejezzenek ki tiszteletet, akik a legmérgezőbbek a számukra, akik a legtöbbször bántják őket jogtalanul. Ilyenkor olyan áldozat válik belőlük, aki folyton a támadóját mentegeti, magyarázza, a másik miért tette azt vele, amit. Emiatt a bántalmazó megtanulja, bármit megtehet, a dühkerülő pedig céltábla lesz. Így minden alkalommal, amikor bántják, harag és méreg helyett szomorú lesz és sír majd.

-

Gondolj bele, az állatvilágban hogyan reagálnak az állatok, ha támadás éri őket: elmenekülnek, elájulnak, lefagynak vagy küzdeni kezdenek, de egyik sem ül le és kezd el sírni. Utóbbi ugyanis nem egy hasznos stratégia, hacsak nem egy végtelenül empatikus ragadozóról van szó, aki képes a könyörületre.

A düh, harag, méreg totális elfojtása tehát egy borzalmasan rossz stratégia, amit terápiás keretek között nagyon szépen fel lehet oldani, így megtisztulhatnak a rémes érzésektől emberi kapcsolataid.”

- írta a szakértő.
Olvasd el ezt is!
Sokukról nem is gondolnád: Híres emberek, akiktől fél Hollywood retteg dühkitöréseik miatt

És ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 12 kép
Ilyenek az egyes csillagjegyek, amikor dühösek