Árulkodó jelek a testbeszédben, amiből felismerheted, hogy egy gyilkossal van-e dolgod

Netflix
Vadász Emese

Még a legélesebb eszű sorozatgyilkosok is elárulhatják magukat, méghozzá a testbeszédükkel...

Gondolkoztál már azon, hogy vajon egy buszon ülve felismernél-e egy sorozatgyilkost, ha veled szemben ülne? Vajon miből tudhatjuk, hogy egy pszichopatával van dolgunk? Bár az utóbbi időben hatalmas népszerűségnek örvendenek a különböző bűnügyi sorozatok és dokumentumfilmek (valld be, hogy te is ledaráltad Jeffrey Dahmer félelmetes történetét!), hidd el, hogy nem annyira egyszerű felismerni egy potenciális gyilkost, mint ahogy azt gondolnád...

Épp ezért úgy döntöttünk, hogy utánajárunk a kérdésnek, úgyhogy, ha rajongója vagy a true crime témának, akkor mindenképpen érdemes tovább olvasnod!

Olvasd el ezt is!
Híres emberek, akik furcsa kapcsolatban álltak sorozatgyilkosokkal

Egy 1971-ben a Los Angeles-i Egyetemen Albert Mehrabian szociálpszichológus professzor által végzett tanulmány szerint a testbeszéd 55%-át teszi ki annak, ahogyan valaki az érzéseit kommunikálja, és körülbelül 38%-ot tesz ki a hangszín, a hangmagasság és a tempó, míg mindössze hét százalékot a tényleges szavak... Érdekes, igaz?

Cliff Lansley viselkedéskutató azt állítja, hogy a gyilkosok furcsa testbeszédet, apró jeleket és gesztusokat alkalmaznak a való életben. Azonban elmondása szerint még a legmagabiztosabb és legmegrögzöttebb gyilkosok is hibázhatnak, ilyenkor pedig az arc, a test és a hang apró jelei segíthetnek kiszúrni, hogy az adott személy hazudik-e:

„A kulcs az, hogy tudjuk, mit keresünk, vagyis a megtévesztés megbízható jeleit!”

Természetesen ezek a fizikai reakciók az egyén és a kihallgatás körülményei alapján változhatnak, azonban mégis van egy egyszerű módja annak, hogy kiderítsük, hazudik-e valaki arról, hogy gyilkos! Lansley szerint ugyanis nem az számít, hogy az adott gyanúsított fenntartja-e a szemkontaktust, izzad-e vagy kitér-e a kérdések elől, hanem az, hogyan változik a viselkedése. Ehhez viszont először is meg kell állapítunk egy úgynevezett „alapszintet”, vagyis a kihallgatott személy természetes viselkedését:

„Ilyenkor olyan dolgokról beszélünk az adott személlyel, amelyek biztonságosak és igazak, például a családjáról, a képességeiről, a reményeikről és az álmaikról. Ez idő alatt megfigyeljük, hogy milyen gyakran pislog, milyen a bőrük normális színe, milyen a beszédsebessége és hogyan tartja a szemkontaktust” – kezdte az elemzést Cliff Lansley, aki így folytatta:

„Később, amikor az igazi kikérdezés elkezdődik, észrevehetjük ezeknek a normális alapmintáknak a változásait, így pedig fel tudjuk mérni a kényelmetlenséget, a stresszt és a hazugságot.”

Míg egyes bűnözők arra használhatják a szemkontaktust, hogy felmérjék, vajon a kihallgató beveszi-e a történetüket, mások inkább teljesen elkerülik azt. A testbeszédet éppen ezért átfogóan kell vizsgálni, ne csak egy-egy nonverbális jelet ragadjunk ki a kontextusból. Lansley szerint minden ember egyedi, és nyomás alatt különböző jeleket mutat - ez teszi a testbeszéd olvasását olyan trükkössé.

Összességében, ha valakiről meg akarod állapítani, hogy hazudik-e, extrém esetekben azt szeretnéd megtudni, hogy vajon egy gyilkosságról hazudik-e (reméljük, hogy soha nem kerülsz ilyen helyzetbe!), először fel kell mérned az őszinte, alapszintű arckifejezéseit, hogy megfigyelhesd, hogyan változnak ezek a konkrét kikérdezés során.

De persze úgy gondoljuk, hogy ezt érdemes inkább a profikra hagyni...

Ha olvasnál még a témában, akkor katt a galériára!

Nézd meg a galériánkat - 9 kép
9 elképesztően furcsa és érdekes tény a legelvetemültebb sorozatgyilkosokról

Gondoltad volna, hogy néhány sorozatgyilkos egészen normális életet élt? Ha kíváncsi vagy a részletekre, akkor katt ide:

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
Kettős életet élő sorozatgyilkosok: van, aki nemcsak kedves volt, de teljesen normális munkával rendelkezett