Pszichológusok szerint emiatt a 2 dolog miatt bomlik fel a legtöbb házasság - aggódnod kellene?

getty images
Joy.hu

A házasság alapvetően boldogabbá tesz és abban is segít, hogy elégedettebb legyél az életeddel.

Olvasd el ezt is!
Jelek, hogy valójában nem vagy elégedett a kapcsolatoddal, csak kevéssel is beéred

Azonban emellett nagyon összetett a kapcsolat, melyre több, akár mérgező dinamika is kihathat. A legtöbb interakció és felelősség még jobban összekovácsolja a párt, ám van két fogalom, mely nagyon negatívan hat még a stabil kapcsolatokra is.

Peter Pearson terapeuta szerint a párok több mint 60 százaléka szembesült már ezek valamelyikével.

Mik ezek pontosan?

A konfliktuskerülés

Jellemzője, hogy a félelem veszi át a főszerepet az egyik félnél, mivel a következmények átgondolása és a vélemény kifejtésének elkerülése hangsúlyosabb helyet kap, mint a helyzet megoldása. Magyarul az egyik fél tart attól, hogy milyen következményei lesznek annak, ha megszólal. Általában a párkapcsolatra ilyenkor az jellemző, hogy van egy domináns és egy alárendelt partner - utóbbi képes a gondolatait, álmait és vágyait feláldozni annak érdekében, hogy az előbbi jól járjon. Legrosszabb esetben az ilyen kapcsolatokban az is gondot okoz, ha például a pár egy új szőnyeget szeretne venni a lakásba - hiszen az alárendelt fél vita nélkül átengedi a döntést a domináns kezébe.

Következménye, hogy a kommunikáció teljesen elromlik a kapcsolatban, hiszen átveszik a hatalmat a reflexek és az ösztönök. A cél pedig minden kapcsolatban az lenne, hogy a felek elismerjék és megismerjék egymás különbözőségeit, hiszen így érhetik meg a viszonyukat és így tudnak egymással normális emberekként beszélgetni.

Ellenségeskedés

Az előbbivel ellentétben ebben az esetben mindkét fél domináns, kontrollálni akarja a másikat és a saját érdekeit helyezi előtérbe a közösekkel szemben. Az egyik legnyilvánvalóbb példája ennek az, ahogyan az emberek találnak valakit, akit közösen utálhatnak, ujjal mutogathatnak rá.

Ilyenkor ráadásul egyre több a vita köztük, ahol egyáltalán nem a kompromisszum elérése és a megoldás megtalálása a cél, hanem az, hogy a másikat hibáztassák. A kompromisszumok azért is fontosak, hogy dűlőre jussanak, objektívabban szemlélhessék egymást és meghallgassák a másik véleményét.

Az utolsó szó jogán…

Ezek a mérgező hatások gyakori okai a válásoknak és a párkapcsolati problémáknak, ám ha a pár képes és szeretne a hibákon dolgozni, helyre lehet hozni a problémát. A kommunikáció nagyon fontos, hogy mindkét fél megértse egymást.