6 trükk, ami teljesen megváltoztatta a pénzügyeimet és többet tudtam félretenni

Getty Images/ Richard Drury
Bíborka

Nem kell túl nagy erőfeszítés ahhoz, hogy néhány ezer forinttal több maradjon a számládon a hó végén.

Hogy egy kicsit többet tudj félretenni havonta, nem árt tudatosabban állnod a pénzügyeidhez. Néhány szokás sokat változtathat azon, hogy a hó végén több maradjon a számládon. Itt adunk is pár tippet hozzá:

1. Találj minden forintnak célt!

Ha nem szabadúszóként dolgozol, vagyis havi rendszerességgel érkezik egy jól kiszámítható összeg a számládra, akkor könnyebben tudsz vele tervezni is. És a kulcsszó a tervezés, pénzügyi szakemberek szerint ugyanis nagyon fontos már a fizetés beérkezésének napján azzal foglalkozni, hogy az adott összeget hogyan osztod el és mire fogod költeni. Érdemes már ilyenkor kifizetni minden tartozásod, számlád, egy részét félretenni (még ha csak egy kis összegről van is szó) és pontosan elosztani, hogy mire mennyit költhetsz adott hónapban. Olyan kategóriák jöhetnek szóba, mint a szórakozás, egészségügyi kiadások, váratlan kiadások stb.

Olvasd el ezt is!
Spórolj a gardróbodon! 3 tipp, amivel olcsóbban vásárolhatsz márkás ruhákat

2. Automatizálj!

Minden befizetést, amit tudsz, állíts automatikusra. Ha van megtakarítási számlád vagy nyugdíjpénztárad, szakértők szerint a legjobb, ha ezeket a befizetéseket automatikusan intézed a fizu napján. Így, ha ránézel a számládra, már tudod, hogy a fennmaradó összegből kell gazdálkodnod.

3. Legyen nálad készpénz!

Sokkal könnyebben elkölti az ember a pénzt, ha csak a telefonját vagy a bankkártyáját kell a terminálhoz érinteni, mintha X összegű készpénzből kellene gazdálkodnia. Fogadjunk, sokszor fel sem tűnik, mennyire túlköltekezel, ha csak a kártyáddal a zsebedben indulsz el otthonról. Az is jó trükk lehet, ha spórolni szeretnél, hogy mindig csak adott összeget viszel magaddal és ehhez a kerethez tartod magad.

forrás: Getty Images/ zf L

4. Trükközz!

Pénzügyi szakértők szerint az is egy jó módszer lehet, ha a folyószámládon lévő összeget mindig lekerekíted, amikor bejelentkezel az banki alkalmazásba. Mondjuk, ha 84600 forint áll a rendelkezésedre, akkor a 4600 forintot utald át a megtakarítási számlára. Sok kicsi sokra megy!

Olvasd el ezt is!
Így spórolj pénzt, ha elutazol!

5. Figyelj a csalókra!

A banki appok általában nagy védelemmel vannak ellátva, de még így is néha előfordul, hogy valaki csalás áldozatává válik. Főleg akkor fordulhat ez elő, ha nem követed nyomon a kiadásaidat és SMS értesítést sem kapsz róla. Az ebédért, bevásárlásért, kávéért kiadott összegek közé beékelődhet egy olyan kifizetés, amit nem te indítottál, így nem árt résen lenni. Szakértők szerint fontos, hogy legalább hetente lecsekkold, hogy minden tétel ismerős-e a tranzakciós listádon.

6. Vedd igénybe a technológiát!

Számos olyan telefonos alkalmazás létezik, ami segít költségvetési tervet készíteni, elemezni a kiadásokat vagy épp segíteni abban, hogy több pénzt tudj félre tenni. Érdemes lehet ezeket is kipróbálni a cél érdekében.

És ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
Sztárok, akik úgy döntöttek, hogy nem hagynak pénzt a gyerekeikre

Forrás: Guardian, Theeverygirl