5 veszély, ami tavasszal leselkedik a kutyákra

Pexels/ Artem Beliaikin
Kálmán Zsófi

A jó időt minden gazdi várja, és nem csak azért, mert már nem kell vacogva sétáltatni a kutyát. Ilyenkor a kutyás programok száma is megnő!

A tavasz igazi megváltás minden kutyatartó számára, hiszen a hosszú tél után végre ismét belevethetjük magunkat kedvencünkkel a megszokott és imádott aktív életmódba. Ez az időszak a legtökéletesebb a kirándulásokra, célba vesszük a közeli vízpartokat, és a parkban is hosszabb időt töltünk. Ilyenkor viszont a balesetek veszélyének száma is megnő, így nem árt óvatosabbnak lenni. Most ebben szeretnénk segíteni, összegyűjtöttük a legkomolyabb veszélyforrásokat, melyek tavasszal fenyegethetik a kutyákat.

1. Kullancs

Az első számú veszélyforrás, ami ellen minden felelős állattartó védekezik valamilyen módon. A nyakörvek mellett, spot on és szájon át beadható tabletta is kapható, de essen a választásod bármire, ilyenkor fokozottan nézd át házi kedvencedet a szabadban töltött séták után.

Olvasd el ezt is!
A nagy kullancsirtó nyakörv teszt eredményei

A kullancsok sajnos nagyon elterjedtek hazánkban, a veszély nem csak az erdős, fás részeken fenyeget, a futtaóban, de akár az utcán sétálva is rákapaszkodhatnak kutyád szőrére. Ha kullancsot találsz kedvencedben, ne habozz azonnal szakszerűen eltávolítani, ám ha nem vagy biztos magadban, kérd inkább állatorvos segítségét.

2. Allergia

Sokan nem is gondolnák, de nem csak mi lehetünk allergiások, hanem az állatok is. Az ételallergia például egészen gyakori egyes kutyafajtáknál, tavasszal viszont beköszönt a pollentőrület, amire szintén érzékeny lehet házi kedvenced. A szezonális allergiát nehéz felismerni, a leggyakoribb tünetek között a vakarózás, mancsrágcsálás, a bőr kipirosodása, súlyosabb esetekben gyulladt seb is lehet. Ilyenkor érdemes célzottan kivizsgálni, hogy mire is érzékeny pontosan a kutyád, a repertoárban egészen széles spektrumú növények, fű- és fafélék szerepelnek.

3. Szívférgesség

Május 10-e a szívférgesség napja Magyarországon, ebből is látszik, hogy sajnos a globális felmelegedésnek köszönhetően ez a betegség is felütötte fejét hazánkban, pedig korábban azt sem tudtuk, eszik-e vagy isszák. Az első megbetegedést 2007-ben regisztrálták hazánkban, mostanra több különböző statisztika szerint ma már 17% körül van a fertőzöttség, és nincs olyan megye, ahol ne jelentettek volna már be megbetegedést. Tavasszal még nem késő a fertőzöttséget kizáró tesztet elvégeztetni kutyádnál, hogy utána megkezdőjön a hatékony védekezés.

4. Növények

Végre zöldbe borul a táj, egyre több virág nyílik, de nem árt vigyázni arra, hogy a kedvenced merre szaglászik. A kutyák kifejezetten szeretik a füvet, és nem csak akkor legelnek, mikor fáj a hasuk, azonban hosszú lista van a számukra veszélyes növényekről (egy ilyen listát itt találsz!). Enyhébb mérgezés esetén emésztési zavarok jelentkezhetnek, de előfordulhatnak fulladásos tünetek és görcsök is, melyek akár kutyád életét is veszélyeztethetik.

5. Méhek

A méhcsípésre az emberek is egészen más tünetegyüttessel reagálnak, és így van ez a kutyáknál is. Allergiás reakció egy-egy csípés esetén ritkán jelentkezik, de nem árt figyelni, hogy merre kóborol a kedvenced, több csípéstől olyannyira bedagadhat a kutya, ami akár a légvételét is nehézkessé teheti, ami életveszélyes is lehet.

Szóval csak óvatosan! És sok szép élményt kívánunk nektek a tavaszra!

Nézd meg a galériánkat - 8 kép
Csodálatos illusztrációk mutatják meg, milyen az élet egy kutyával