Dan Millman 5 tippje a kiegyensúlyozottabb mindennapokért!

Getty Images
Tarapcsák Dalma

Megfogadtad, hogy mostantól önmagad legjobb verziója leszel, de nem tudod, hogyan vágj bele? A korábban Budapesten járt Dan Millman tanácsaival már ma tehetsz egy lépést a jobb holnapért!

Spirituális körökben egyáltalán nem ismeretlen Dan Millman neve, aki az 1980-ban kiadott önéletrajzi ihletésű A békés harcos útja c. könyvével lépett be milliók életébe. Miután Mr. Millman ígéretes tornászkarrierje motorbalesete miatt megbicsaklott, élete egészen új fordulatot vett: más szemmel kezdte nézni a mindennapokat. Neked azonban nem kell várnod egy ilyen drasztikus figyelmeztetésre, hiszen hasznos tanácsait megfogadva már most szebbé teheted az életed!

1. Minden most történik

Talán nincs is olyan ember, aki az elmúlt években ne futott volna bele a bölcs tanácsba: élj a mostban! Oké, tudjuk, a fenti kijelentés kezd kissé közhelyesen hangozni (akárcsak az, hogy igyál meg naponta három liter vizet), de bizony addig kell ismételni, amíg valóban át nem állsz erre a nézetre. „Minden a mostban történik, és ez határozza meg a holnapunkat” – mondja Dan, aki nem tagadja, hogy évekkel ezelőtt egészen mást jelentett a gyakorlatban ez a mondat. Felgyorsult világunk ugyanis folyamatosan arra kényszerít minket, hogy két lépéssel magunk előtt járjunk – ami persze nem mindig hasznos. Manapság a „most” inkább azt takarja, hogy most akarja, nem pedig azt, hogy most dolgozik meg érte. Márpedig értelemszerűen ha most elültetsz egy répát, abból sem lesz két perc múlva leves. De tettél érte, hogy legyen – és mindennek ez a kulcsa.

2. Kontrollálni mindent? Köszi, de nem!


Mennyivel egyszerűbb lenne az élet, ha irányítani tudnánk mindent! Ha akkor kérné meg kezünket a nagy Ő, amikor mi szeretnénk, vagy ha a főnök akkor léptetne elő, amikor mi akarjuk. De hogyan lennénk képesek fejlődni, ha mindig minden az igényeink szerint történne? „Nap mint nap érnek minket kihívások, hiszen mindenkinek megvannak a maga harcai – avat be a tanító. – Ám fontos felismerni azt a tényt, hogy nem tudunk mindent kontrollálni. Meg lehet tenni és persze meg is kell tenni mindent azért, hogy a lehetőségekhez képest az adott dolog a lehető legszerencsésebb kimenetelű legyen, de sok mindenre nem lehet felkészülni.” Így arra sem, hogy a másik hogyan reagál majd az adott szituációban. Szóval váratlan helyzetek bármikor jöhetnek, a kérdés csak az, hogy miképp viszonyulunk hozzájuk.

3. A boldogság hajkurászása

A legtöbbünknek igen határozott elképzelései vannak, hogy hogyan szeretnénk élni az életünket. Van, aki egy saját családra vágyik mindennél jobban, megint más addig nem nyugszik, míg meg nem veszi a gyerekkorában magának megálmodott helikoptert, és olyan is van, aki az egész világot szeretné bejárni. Álmok és vágyak bizony kellenek, hiszen ezek hajtanak minket, ám fontos, hogy ezek megszerzése ne legyen egyenértékű a boldogságunkkal. „A boldogság nem egy állapot, ezt fontos tudni – mondja Millman. – Miért ne lehetnél boldog most? Sokan azt mondják, hogy »Majd boldog leszek, ha lesz férjem/családom/sok pénzem/saját lakásom stb.«, de a boldogságot nem ezektől kell/kellene érezni. Hiszen ez a fajta »boldogságüldözés« könnyedén örvénybe keríthet minket, azaz mindig egy újabb dolgot fogunk találni magunknak, amihez a jövőbeli boldogságot köthetjük.” Mit tehetsz? Hagyd, hogy magával ragadjon az érzés! Hiszen a boldogság tanulható dolog, egyszerűen élvezd ki az adott pillanatot!

Olvasd el ezt is!
8 dolog, amit meg kell tenned 2019-ben - A saját boldogságodért

4. A stressz (ne) legyen veled

Olyan opció nincs, hogy teljes egészében búcsút mondunk a stressznek – elvégre nem tölthetjük az egész napot meditálással. Ha te megteheted, akkor persze ezúton is pacsi neked, valamit nagyon jól csinálsz! „Az aggódást nem lehet teljes egészében elkerülni, de meg lehet tanulni kezelni, és ezáltal csökkenteni a stresszt – vág bele Dan, aki szerint ez esetben is a mostban kell élni. – Nem megállítani, nem elhalasztani és nem megváltoztatni kell a dolgot, hanem cselekedni.” Azaz, tegyél meg minden tőled telhetőt, majd engedd útjára az ügyet. A kimerítő idegeskedésnek se eleje, se vége. Dan fontosabbnak tartja a megfelelő időben végzett relaxációt. „Hiszek a pihenés, a nyugalom hasznosságában. Amikor valakinek kisebb dolgok kapcsán kicsúszik a talaj a lába alól és nem tudja, mit tegyen, akkor jön jól a hatszavas kulcsmondat. »Here and now, breath and relax« (Itt és most, lélegezz és relaxálj – a szerk.).”

5. Bocsi, van még egy szabad kezed?

Hát persze! Hiszen olyan nehéz nemet mondani. Sőt, olykor egy vállveregetésért is képesek vagyunk hatalmas plusz melót a nyakunkba venni, hogy ettől jobb embernek érezzük magunkat. Ez mind szép és jó, ám érdemes mérlegelni, hogy valójában mennyi mindennel bírunk el. Hiszen fáradtan, megviselve közel sem biztos, hogy helyén tudjuk kezelni a várt elismerést. „Meg kell tanulni súlyozni a dolgok prioritása között, és aszerint cselekedni. Nem lehet mindig minden egyformán fontos” – mondja Dan. Azaz amellett, hogy tisztában kell lennünk azzal, hogy nem vagyunk képesek megváltani a világot két kezünkkel, érdemes szem előtt tartani azt is, hogy abban a pillanatban mi az, aminek elsőbbséget kell élveznie.