5 dolog, amit akkor is fontos megtenned, ha a nárcisztikus párod ellenzi

Getty Images
JOY

Ha a párod narcisztikus, fontos, hogy tisztában legyél azzal, hogy akkor is jogod van megtenni bizonyos dolgokat, ha azokat a párod nem validálja!

Ha nárcisztikussal élsz egy kapcsolatban, akkor finoman fogalmazva is nehéz helyzetben vagy, mert olyan dolgokért is meg kell küzdened, amik máshol természetesek, és szót sem ejtenek róla.

Határok kijelölése

A nárcisztikusok kifejezetten jók abban, hogy úgy gázoljanak át a határaidon, mintha az a világ legtermészetesebb dolga lenne, sőt, sértődéssel, manipulációval elhitethetik veled, hogy nincs jogod határokat felállítani velük szemben. Tudd, hogy az énhatárok kijelölése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy egészséges életet tudj élni. A határaid változhatnak az éppen aktuális helyzettől, érzelmi állapotodtól függően, és személyenként is, de abban biztos lehetsz, hogy mindenkivel szemben állíthatsz fel határokat.

Öngondoskodás

Ha egy nárcisztikussal élsz együtt, akkor az önbecsülésed nagy eséllyel nem túl erős. Fontos azonban, hogy ne mondj le magadról, és gondoskodj a jóllétedről! A nárcisztikus elvárja, hogy mindig ő legyen a középpontban, olyan esetekben is, amikor neked lenne szükséged törődésre, bátorításra, vagy egyszerűen csak pihenésre. Ne hagyd, hogy elszívja az energiádat, és légy tisztában azzal, hogy jogod van időt fordítani magadra is, jogod van tenni azért, hogy a szükségleteidet és az igényeidet kielégítsd!

Az érzelmeid kifejezése

Semmiért nem büntet jobban egy nárcisztikus, mint azért, hogy kifejezed a tőle eltérő véleményedet, érzéseidet – főleg akkor, ha neki is köze van ahhoz, hogy nem érzed jól magadat. Ilyenkor mesterei módon forgatja a lapokat, hibáztat, manipulál, játsza a mártírt, csak azért, hogy rá irányuljon a figyelem. Ne menj bele a játékába, tartsd mindig észben, hogy jogod van szomorúnak, elkeseredettnek, dühösnek érezni magadat, és jogod van ezt ki is fejezni. Ha asszertívan kommunikálsz - azaz a saját érzéseidről beszélsz, nem pedig hibáztatsz -, mégis magára veszi, az nem a te ügyed, hanem az övé. A legjobb, ha nem vársz pozitív végkifejletet, mert annak kicsi az esélye, de ne érezd magad soha rosszul, hogy kifejezed az érzelmeidet!

Az örömöd megélése

Egy nárcisztikus képtelen veled együtt örülni, jobb esetben is annyira számíthatsz tőle, hogy kénytelen-kelletlen mond egy hurrát faarccal. Természetes emberi igény, hogy vágysz arra, hogy a szeretteiddel megoszd az örömödet, de egy nárcisztikus ilyenkor is csak annyit lát a helyzetből, hogy a te sikered által ő lentebb került – számára így működik a világ. Vedd sorra, hogy kikkel érdemes megosztanod a sikereidet, kik azok, akik veled együtt tudnak örülni, és fordítsd oda az energiáidat.

Önfejlesztés

A nárcisztikus akkor érzi magát jól, ha visszafejlődsz, hiszen annál könnyebb leuralnia téged. Tény, hogy egy ilyen személyiségű „társ” mellett nehéz fejlődni, de ne feledd, hogy csak úgy élhetsz egészséges életet, ha folyamatosan tanulsz magadról, a világról, ha céljaid vannak, amiket igyekszel elérni – vagyis, ha haladsz az életedben. Fontos, hogy ne hagyd abba az olyan tevékenységeket, amik örömet okoznak, amiket élvezel, akkor sem, ha a párod erre kér.

Az önmegvalósítás és a személyiségünk fejlesztése egyenes út ahhoz, hogy teljes éltet éljünk, és magunk mögött tudjuk hagyni a bántalmazó kapcsolatainkat.

Ha szívesen olvasnál még a nárcisztikus emberekről, akkor ezt se hagyd ki:

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
4 dolog, amire készülj fel, ha szakítasz egy nárcisztikus emberrel