Mitől lesz valaki mesteri manipulátor?

Europress

Ha tippekre vágysz, nem leszel túl boldog a választól…

Dale Hartley pszichológus professzor szerint az úgynevezett machiavelliánus reakciók vezetnek odáig, hogy egyesek sokkal erősebben képesek befolyásolni társaikat a szokványosnál.

Olvasd el ezt is!
A születési hónapod meghökkentő dolgot fed fel a mentális állapotodról

A kifejezés a gyakorlatban olyan magatartást jelent, aminek a jelmondata, hogy a cél szentesíti az eszközt.


Íme, néhány személyiségzavar, ami fokozza ezt…


1. Antioszociális személyiségzavar: ravasz, hideg és számító viselkedés jellemzi. Megfogadja a Keresztapa tanácsát, miszerint tartsd közel a barátaidat, de az ellenségeidet még közelebb.


2. Borderline személyiségzavar: sérülékeny, változó énkép jellemzi, továbbá egyedülléttől való félelem. A manipuláció itt nem más, mint önvédelem – akárcsak Glenn Close karakterénél a Végzetes vonzerőben.


3. Bipoláris zavar: a mániás epizódok alatt elsöprő motiváció és szexualitás jellemzi, aminek köszönhetően akár el is tűnhetnek az erkölcsi határok, elvégre csak az számít, hogy le lehessen vezetni az energiákat.


4. Rögeszmés-kényszeres személyiségzavar: állandó irányításvágy, merev gondolkodás, kérlelhetetlen perfekcionizmus. Úgy is lehetne mondani, hogy az ördög menedzserei. Arra használják a befolyásolást, hogy minél inkább engedelmeskedjenek nekik.


+1 érdekesség: a manipulációra való hajlam – mint személyiségvonás – általában egy egész életen át megmarad.


Te ismersz ilyeneket?