Jelek, hogy megfelelési kényszerrel küzdesz

giphy

Persze, hogy meg akarsz felelni. Na, de mindig? És mindenkinek?

1. Képtelen vagy nemet mondani

Bárki megkeres, és bármit kér tőled, automatikusan rávágod az igent. Mert ugye mit szólna, ha nem tennéd meg? Akár munkahelyi pluszfeladatról van szó, akár a családod vagy a barátaid invitálnak valami idő- és energiaigényes tevékenységre, mindenképp kérj egy kis időt, hogy átgondold, belefér-e!


2. Nem kérsz segítséget

Hiszen az olyan, mintha egyedül nem bírnál megbirkózni a feladattal. Kudarcnak élnéd meg. Pedig sokkal nagyobb kudarc a feltételezés, hogy nem számíthatsz senkire. A legfantasztikusabb lehetőségek mellett mehetsz el, ha egy-egy piszlicsáré dologgal magányosan és sokáig szenvedsz.


3. Nehezen hozol döntéseket

Nem hallgatsz a megérzéseidre, mert sokkal fontosabb, hogy mit fognak gondolni rólad az emberek. Még egy pár cipő kiválasztása is azon múlhat, hogy mi lesz róla a párodnak, a barátnőidnek vagy éppen a főnöködnek a véleménye. Pedig csak egyszer kellene kipróbálnod, mi történik, ha a saját belső hangodat helyezed előtérbe!


4. Nem a saját értékrended szerint élsz

Tudod, mi az, ami már nem fér bele neked. Mégis megteszed, ha elvárják tőled. Megmagyarázod magadnak, hogy a pénzért – vagy más külső tényezőért – rendben van, pedig egyáltalán nincsen. Figyelj oda, mivel kapcsolatban támad ellenérzésed, és a következő alkalommal mondj nemet!


5. Nem húzod meg a határokat

Az egyik barátod folyton kölcsön kér tőled. Valamelyik kollégád folyton rád sózza a papírmunkát, mert megszokta, hogy zokszó nélkül elvégzed. Rábólintasz a párod programjavaslatára, pedig a legkevésbé sem tetszik neked. Nincsenek egészséges határaid, így nem csoda, ha mások erőltetik rád a sajátjukat. Ne hagyd!


Te küzdöttél már megfelelési kényszerrel valaha?