Interjú az ír szakáccsal, Donal Skehannal!

Joy.hu

A fiatal Jamie Oliverként is emlegetett Donal Skehan sokak számára ismerős lehet már a Srác fakanállal című TV műsorból, ahol könnyen elkészíthető finomságokkal lopta be magát a nézők szívébe. A szakács hétvégén Budapesten forgatta a Kövesd Donalt Európában! című műsor második évadának egyik epizódját, amelyet év végén te is visszanézhetsz a Food Network csatornáján.

2016. 02.25. FRISSÍTÉS:

Donal Skehan 10 országot látogatott végig tavaly a „Kövesd Donalt Európába!” műsor forgatásakor, hogy a helyi gasztronómiát, jellegzetes ételeket megismerje. Ő maga ugyan sehol nem főzött – csak figyelt vagy kiskuktáskodott. Az első állomás Budapest volt (ez lesz az első adásba kerülő epizód a sorozatból: február 26-án pénteken 19:00-kor), de sorra került Hollandia, Olaszország, Svédország, Portugália, Görögország, Lengyelország, Spanyolország és Törökország is.

Az isztriai epizód március 18-án pénteken 19:00-kor lesz látható a Food Networkön, majd ismétlés március 20-án 20:30-kor.

2007-ben indítottad el blogodat, majd 2009-ben megjelent az első szakácskönyved. Mikor érezted először azt, hogy a főzés már nem csupán hobbi, hanem a hivatásod is?
A szüleim több mint harminc évig dolgoztak az élelmiszeriparban, a nagypapámnak pedig saját zöldség-gyümölcs boltja volt Dublinban. Szóval az ételek mindig is fontos szerepet játszottak az életemben. Ugyanakkor eleinte valóban csak egy hobbi volt: főztem, fotóztam, majd kategorizáltam a recepteket. Aztán hirtelen azon kaptam magam, hogy egyre nagyobb szenvedéllyel vetem bele magam a főzésbe, majd amikor elindítottam a blogot egymás után jöttek a pozitív visszajelzések és ezzel együtt a lehetőségek is.
Kik inspiráltak leginkább a karriered kezdetén?
Jamie Oliver máig nagy példakép előttem. De szívesen néztem Rick Stein és Nigella TV műsorát is.

Tudom, hogy aljas kérdés egy szakácstól megkérdezni, de elárulod, hogy mi a kedvenc ételed?
Ez tényleg nehéz kérdés. (nevet) Nagyon szeretem például a sült bárányt, de Párizsban van egy hely, ahol isteni tengeri herkentyűket ettem. Nemrég forgattuk le a Kövesd Donalt! első évadát, amelyben Vietnamot utaztuk körbe – az ottani ízeket is imádtam. De a magyar lángos is nagyon finom! Képtelen vagyok dönteni. (nevet)
Nagyon elfoglaltnak tűnsz. Mi a következő célod?
Valóban ez most egy kicsit eseménydúsabb időszak, de minden egyes percét imádom. Jelenleg forgatjuk a Kövesd Donalt Európában című műsort, amelynek köszönhetően számtalan szép helyre eljuthatok – Budapestről egyenesen Amszterdamba utazok, majd megyek tovább Athénba, Isztambulba és így tovább. Szeretném, ha a nézők szeretnék az új műsort, így most gőzerővel ezen dolgozunk a stábbal. És örülnék, ha a jövőben még több szakácskönyvet publikálhatnék.



Íme Donal egyik kedvenc receptje:

Ragacsos banános, szezámos-kókuszos palacsinta
„Először egy utcai árusnál láttam meg ezt, aki helyben készítette egy kiskocsin, ami egy palacsintasütőre emlékeztetett és átmérője legalább hatvan centiméter volt. Egy előre elkészített kelt tészta labdával kezdte, amit majdnem papírvékonyságúra nyújtott. Ezt fektette a palacsintasütőre és rakott bele banánt – vagy akármilyen aznap éppen rendelkezésre álló gyümölcsöt – hogy a tésztába burkolva megsüssék. Az én adaptációm egyszerű palacsinta tésztát használ – de látványos eredményekkel!” – árulta el Donal.


Hozzávalók a palacsintához: 100 g liszt, egy csipet só, 2 tojás, 300 ml tej, 2 evőkanál olvasztott vaj. A karamell öntethez: 75 g vaj, 100 g nádcukor szirup. A karamelizált banántöltelékhez: 8 banán, meghámozva és hosszában kettévágva, 2 evőkanál porcukor, 25 g vaj, ½ lime, 4 evőkanál cukrozott sűrített tej, 4 evőkanál kókuszreszelék, 1 evőkanál pirított szezámmag, díszítésnek

Elkészítés: A palacsintatészta elkészítéséhez a lisztet és a sót egy előkészítő edénybe szórjuk, és a liszt közepébe egy kis gödröt vájunk. Ebbe ütjük bele a tojásokat, majd hozzáadunk egy kis tejet és a vaj felét. A közepétől kiindulva habarjuk, fokozatosan elegyítjük a lisztet a tojással, a tejjel és az olvasztott vajjal. Amikor az egész lisztet bekevertük, erősen keverjük mindaddig, amíg egy sima, sűrű tésztát kapunk. Ehhez fokozatosan hozzáadjuk a maradék tejet. A karamell öntet elkészítéséhez a vajat és a nádcukor szirupot egy kisebb főzőedénybe öntjük és felforraljuk. A gázt kisebbre vesszük és a keveréket kb. 3 percig rotyogtatjuk, amíg besűrűsödik. Utána levesszük a tűzről és félretesszük. A banánokat porcukorban meghempergetjük, a vajat egy nem-tapadós (teflon) serpenyőben közepes tűzön megolvasztjuk. Beledobjuk a banánokat, s mindkét oldalukat aranybarnára sütjük. A sült banánt átrakjuk egy tányérra, és kevés limelevet csavarunk rá. A serpenyőt kitöröljük, visszatesszük közepes lángra és kikenjük egy kevéssel a maradék olvasztott vajból. A serpenyőbe öntünk egy merőkanálnyi palacsintatésztát, és serpenyőt addig döntögetjük ide-oda, míg az egyenletesen be nem fedi a serpenyő alját. A palacsintát 1-2 percig sütjük, majd másik oldalára fordítjuk, és a lángot kicsire vesszük. A palacsintára helyezünk két darab karamelizált banánt, és a tetejükre egy-egy evőkanálnyi sűrített tejet csurgatunk. Ezt megszórjuk a kókuszreszelékkel és a palacsinta széleivel befedjük a tölteléket, azaz egy kis csomagot készítünk belőle. Ismét megfordítjuk, majd néhány percig sütjük, vigyázva arra, hogy 30 másodpercenként megfordítsuk. A megsült csomagocskát egy tányérra helyezzük, és melegen tartjuk, amíg a többit is elkészítjük (összesen négy csomagocskára van elegendő alapanyagunk). A palacsinta csomagocskákat előmelegített tálra helyezzük és kis négyzetekre vágjuk. A tetejére karamell öntetet csepegtetünk és megszórjuk a pirított szezámmaggal. A maradék karamell öntetet külön szolgálhatjuk fel.