A 10 leggyakrabban előforduló ok, amiért utálunk futni

K. R.

Általában azért utálunk futni, mert valamit rosszul csinálunk. Összegyűjtöttünk neked 10 ilyen dolgot, amin ha változtatsz, egy-két hét után tutira újra szeretni fogsz majd futni!

1. Nem változtatsz az útvonalon - Ugyanazokon a napokon, ugyanabban az időben, ugyanabban az irányban, ugyanannyit futsz. Ez egy idő után nagyon unalmas lesz. Menj más irányba, próbálj meg kicsit nehezebb helyeken futni, picit többet, picit gyorsabban. Rögtön nem fogsz annyira unatkozni.

2. Nem tankoltál fel eléggé - Egy 30 perces futásra elmehetsz éhgyomorra. De egy 15 kilométeres távot tutira nem fogsz tudni korgó gyomorral lefutni, mert körülbelül a felénél el fog fogyni minden erőd. Ha hosszú futásra mész, egyél előtte 2-3 órával, és igyál sok vizet is, hogy ne száradj ki.

3. Nem melegítettél be - Nagyon fontos futás előtt bemelegíteni, nyújtani picit. Ha csak úgy fogod magad és neki állsz gőzerővel futni, nem is fogsz tudni annyit és olyan minőségben teljesíteni, mint egyébként, másrészt pedig garantált másnapra egy kis izomláz vagy lábfájdalom. Hideg időben ez különösen fontos! Mielőtt nekiindulsz, fuss helyben picit, vagy az első 2-300 métert lassan, kocogva tedd meg. Utána sokkal jobb lesz, hidd el!

4. Nem nyújtottál le - A bemelegítés mellett futás végeztével a nyújtást is szeretik sokan elhagyni. Pedig nagyon-nagyon fontos, hiszen gondolj csak bele, hogy a szervezeted, mennyire felpörgött és elfáradt mondjuk egy 5 vagy akár 10 kilométeres futás során. Mennyi minden történt a szervezetedben. Elfáradtál, persze és alig várod már, hogy leülj, pedig ilyenkor legalább egy 5 percet célszerű még gyalogolni, közben nyújtani. Ha hirtelen megálssz, könnyen leeshet a vérnyomásod és elájulhatsz. És ha kihagyod a nyújtást, olyan szép izomlázad lesz, hogy egy pár napig elfelejtheted a futást. És a magassarkút is.

5. Nem figyelsz oda magadra - A futás nagyon természetes tevékenységnek tűnik, pedig nagyon sok mindenre kell közben odafigyelni. Neked is. Például arra, hogy ne lefele nézz, hanem tartsd a gerincedet és a fejedet is egyenesen, nézz előre, ne pedig lefele. Vagy arra, hogy ha lehet, akkor ne sarokra érkezz, hanem lábfejre (mintha lábujjhegyen járnál és úgy gördítsd hátra, a sarkad felé a lábad), mert ez a helyes futó mozdulat és így a térdeidet is kíméled. És akkor a helyes légzést még nem is említettük. Ha ezekre odafigyelsz, rögtön nem fogsz unatkozni.

6. Nem lépsz ki a komfort zónádból - Tudod, hogy mennyit tudsz futni, milyen tempóban és ezzel elégedett vagy. Pedig tudsz te többet is. És gyorsabban is! Fuss minden alkalommal csak 1-200 méterrel többet, próbálj picit gyorsabb lenni és meglátod, 2 hónap múlva már akár 2 kilométerrel többet és akár percekkel gyorsabban le tudsz futni, mint most.

7. Nem a megfelelő felszerelésben futsz - Azt már mindenki tudja, hogy a futáshoz egy futócipő kell és nekünk, nőknek egy sportmelltartó. És már irány is a pálya. Azért egy inkább színes, trendi, mint praktikus, rosszul megválasztott cipő, egy állandóan lecsúszó zokni, egy túl rövid nadrág, egy felcsúszkáló póló, vagy egy rosszul tartó melltartó, ami mindenhol kidörzsöl meg tudja utáltatni még a legelhivatottabbakkal is a futást. Ha valami nem kényelmes, cseréld le. Sok múlthat ezen. És mindig öltözz fel az évszaknak megfelelően. Ha túlságosan fázol, vagy túlöltözted magad, szintén nem lesz kedved majd legközelebb lemenni futni, mert csak arra emlékszel, hogy majd szétfagytál, vagy hogy mennyire megizzadtál.

8. Nem tudod, hol a határ - Ha azzal nincs gond, hogy kilépj a komfort zónából, az jó. De könnyen át lehet esni a ló túloldalára. Persze, fuss mindig picit, pár méterrel többet és próbálj meg picit gyorsabb is lenni. De egyik napról a másikra ne akarj 5 helyett 10 kilométer futni. Vagy 8 perces kilométer átlag helyett 6-ot futni. Komoly sérülésekkel és rossz emlékekkel járhat. Türelem!

9. Nem megfelelőek a lépéseid távolsága - Azt hiszed, hogy ha nagyobbakat lépsz, hamarabb"célba érsz"?Hát nem. Vagy ha az a cél, hogy minél előbb elfáradj, akkor igen. De többet és gyorsabban nem fogsz futni. Inkább lépj piciket. Több apró lépéssel gyorsabb lehetsz és a kicsi lépés távolságok nem fárasztanak le annyira, mint a nagy lépések.

10. Nem vagy következetes - Nem lesz se jobb, se könnyeb, ha feladod. Ha szeretnél jobb futó lenni, fuss hetente háromszor egy héten. Meg fogsz lepődni, mennyivel könnyebb lesz már néhány hét után is minden futás, mint amikor heteket hagysz ki egy-egy futás között.

Még több szuper futótippet találsz a már kapható magyar nyelvű Runner's World első számában!