A legnagyobb hiba, amit elkövetsz - Egy HR-es elárulta, miért nem kapod meg az állást, amire jelentkezel

Getty Images/sturti
Bíborka

Van, hogy elég kicsin múlik az állásinterjúd sikere. Hogy pontosan min, azt egy szakértő árulja el most.

„A 12 éves HR-es pályafutásom alatt szinte az összes lehetséges hibát láttam már, amit az állásokra pályázók elkövethetnek. A túlértékelt képességektől kezdve az érzelmi kitöréseken át a CV hamisításig mindenre volt már példa” – mondja Dave Johnson a Reader’s Digest magazinnak. Ha ezt a cikket olvasod, valószínűleg veled is történt már olyan, hogy jelentkeztél egy állásra, úgy érezted, hogy jól sikerült az interjú, majd nem jött a pozitív válasz a munkáltatótól, te pedig már beleélted magad az álom melóba. A következőkben a leggyakoribb hibákra térünk ki:

1. Nem módosítod az önéletrajzodat

„Ez a leggyakoribb hiba, amit látok. Elmúltak azok az idők, amikor egy általános önéletrajzot használhatsz és azt több cégnek is elküldheted. Az automatizált munkaerő-felvételi szoftverek és a nagyon specifikus készségeket kereső toborzóknak köszönhetően azonnal kiszúrják, ha eltérés van a munkaköri leírás és az önéletrajzon feltüntetett készségek, tapasztalatok között. Ha nem a megfelelő kulcsszavakat használod a megfelelő kontextusban, előfordulhat, hogy esélyed sem lesz az interjúra” – mondja a szakértő.

Mi a teendő? A jelentkezésed előtt mindenképp szánj pár percet arra, hogy optimalizálod az önéletrajzodat a konkrét hirdetés alapján. Olvasd el a munkaköri leírást, győződj meg róla, hogy a megjelölt készségekkel rendelkezel és ezek szerepelnek a CV-n is.

2. AI írta a kísérőlevelet

„Az írás megmutatja, hogy hogyan kommunikálsz írásban. Ma már egyre nagyobb trend a Chat GPT-nek hála, hogy a mesterséges intelligencia segítségével íratják meg a kísérőleveleket. De ami hamis, az visszaüthet és fel is tűnhet. HR-esként látni akarom, hogyan kommunikálsz. A chatbotok egyelőre unalmasan és nagyon hasonlóan kommunikálnak, ráadásul egyes munkáltatók még a Chat GPT-be is bemásolják a szöveget és megkérdezik tőle, hogy ő írta-e, így nagyon könnyen ki lehet deríteni, hogy az állásra jelentkező munkavállaló vagy egy bot készítette-e az írást.”

Mi a teendő? Természetesen használhatod a helyesírás-ellenőrzőt, de mindenképp a saját szavaiddal fogalmazd meg az írást, és ha ez épp nem az erősséged, akkor mindenképp jelezd az interjún, főleg, ha amúgy sem fontos a munka szempontjából. A munkáltató arra kíváncsi, milyen készségekkel rendelkezel valójában.

3. Hamisítod a tapasztalataidat vagy a képességeidet

„Erre van egy néhány évvel ezelőtti példám, amikor egy munkaadó minimum 6 év tapasztalattal rendelkező szoftverfejlesztőt keresett, ami miatt érthető volt, ha egy 3 éves tapasztalattal rendelkező jelentkező bekamuzta a 6 évet. Talán néha úgy tűnik, hogy ez a könnyebb út, de sosem szabad kamu dolgokat kitalálni, ha önéletrajztól van szó. Teljesen mindegy, hogy bizonyítványt, referenciát hamisítasz, valószínűleg a háttérellenőrzés során úgyis észleljük és automatikusan kizárunk. Az internetnek hála ma már nagyon könnyű hazugságon kapni valakit.”

Mi a teendő? A HR-es az őszinteséget díjazza a legjobban, ha valamit nem tudsz, érdemes megjegyezni, hogy nem értesz hozzá, de nagyon szívesen megtanulnád.

Ezek tényleg nagyon durvák!

Nézd meg a galériánkat - 10 kép
Magyarok elárulták a legdurvább munkahelyi sztorijukat, aminek kirúgás lett a vége

Ezeket a történeteket olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Szexmunkások árulták el: ezeket a dolgokat kellett megtenniük az ügyfeleiknek

Forrás