3 hétköznapi helyzet, amiről nem is hinnéd, hogy akadálymentesítésre szorul

Unsplash.com
Joy.hu
A cikk támogatója az OTP Bank

Lehet, hogy ezek a szituációk számodra semmiségnek tűnnek, de ha kicsit jobban belegondolsz, rájössz, hogy koránt sem mindenki számára problémamentesek.

Gondolkodtál már azon, hogy az, ami számodra természetes, másnak nehézséget okozhat? Az alábbi három dolog teljesen mindennapinak tűnhet, de érdemes kicsit közelebbről is megvizsgálnod őket. Nyitottsággal, megértéssel és türelemmel pedig te is részese lehetsz a segítségnek!

1. Bevásárlás

Az olyan egyértelmű nehézségek mellett mint a mozgássérültek számára a bolt megközelítése, vagy a vakok és gyengénlátók számára a szükséges termékek megtalálása, az áruházakra jellemző ingergazdag környezet is számos nehézséget okozhat. Vakítóak izzó neon fények, a kasszában csippanó termékek, a vásárlók folyamatosan beszélők kavalkádja – csak pár dolog, ami igazán megterhelő tud lenni. Az autizmussal élők számára a hangok, fények és egyéb vizuális ingerek pedig fokozottan zavaróak lehetnek. Külföldi példát követve, itthon is egyre népszerűbb az a törekvés, hogy a nagyobb üzletek "csendes órákat" vezetnek be. Ilyenkor gyengébb a beltéri világítás, nem szól háttérzene, sőt még a hangosbemondó is ki van kapcsolva.

2. Hivatalos ügyintézés

Ha az adott intézmény fizikai megközelítése biztosítva is van rámpa segítségével, bőven akadnak további helyzetek, amik megoldásra szorulnak. Ebből a felismerésből kiindulva az OTP Bank célja, hogy a speciális kiszolgálási igényű ügyfelek, igényeikhez igazodó kiszolgálásban részesüljenek, 2020-ra pedig a bank minden szolgáltatása akadálymentes legyen. A törekvés részeként szakmai szervezetekkel való folymatos konzultációk és fejlesztések eredményeként olyan segítő eszközök találhatóak meg a bankfiókokban, mint a vakok és gyengénlátók számára készült beszélő ATM-ek, térdszabad kialakítású tanácsadói pultok, vagy az alapfokú jelnyelv tudással rendelkező ügyintézők.

3. Játszóterezés

A mozgássérült gyerekek számára a játszóterek közel sem biztosítják a felhőtlen szórakozást. A legtöbb helyen szinte egyáltalán nincs olyan eszköz, amin a gyerekek szülői segítség nélkül tudnak játszani, abból pedig végképp hiány van, ahol a mozgássérült és nem mozgássérült gyerek együtt tölthetnének időt. Pedig az inkluzív (azaz mindenki számára alkalmas) játszótéri eszközök nem csak a gyerekkori szórakozást tennék lehetővé így, hanem a már fiatal korban elkezdődő integrációt is, hiszen a közös játék és eközben kialakult kapcsolatok meghatározóak lehetnek a szociális nyitottság esetében.

Te is járj mindig nyitott szemmel, hogy tudj segíteni olyan szituációkban, ami másoknak kihívást jelenthet.