Eláruljuk, hogy a sütemény valóban zsírégető reggelinek számít-e!

Joy.hu

Biztosan találkoztál már véleményekkel, melyek szerint a sütemény reggelire remek választás és amelyek állítják, hogy a délelőtt elfogyasztott szénhidrát segít a fogyásban.

Érthető, ha szkeptikus vagy, különösen mivel tanulmányok bizonyították, hogy a fehérjedús reggeli jobban segít kevesebbet enni napközben, mint a szénhidrátban gazdag. Alan Aragon táplálkozási tanácsadó most eloszlatja a kételyeidet.

Kutatók két csoportra osztották a fogyókúrázókat. Az egyik csoport napi 60 gramm szénhidrátot fogyasztott reggelire, és összesen 83 grammot naponta. A másik csoport 10 gramm szénhidrátot kapott reggelire, napi szinten pedig 41 grammot, ami szintén nem számít komoly mennyiségnek.

A kutatás 16 hete alatt a fogyókúrázók folyamatosan konzultáltak egy dietetikussal, és naplót vezettek az elfogyasztott ételekről. 16 hét elteltével mindkét csoport nagyjából 15 kiló súlyfeleslegtől szabadult meg.

Ezután a résztvevőket arra biztatták, hogy a következő 16 hétben próbálják magukat tartani az addigi diétához,de most már bármikor ehettek, ha éhesek voltak, és naplót sem kellett vezetniük. Az eredmény: A szénhidrátban gazdag csoport további 7 kilós súlycsökkenést produkált, míg a szénhidrát-szegény csoport visszaesett, és 11 kilót szedett fel a második 16 hétben.

Mielőtt napkeltekor rávetnéd magad egy sütire, tudnod kell, hogy – bár mindkét csoport napi 1600 kalóriát fogyasztott – nem ugyanazt a mennyiségű szénhidrátot, zsírt és fehérjét vitték be a szervezetükbe. „Egyáltalán nem meglepő, hogy a szénhidrát-szegény csoport elbukott a kutatás második felében. Gyakorlatilag fellázadtak a nélkülözés és a túlzott megszorítások ellen.” Egyetlen krumpli 41g szénhidrátot is tartalmazhat. Még az Atkins diéta bevezető szakasza (napi 20g vagy kevesebb szénhidrát) is csak két hétig tart, nem pedig tizenhatig.

Ugyan a kutatók a 16. hét után már nem követték nyomon a résztvevők étkezését, a 32. hétben jelentkező drasztikus súlykülönbség arra enged következtetni, hogy az első csoport egész egyszerűen nem tartotta olyan szigorúan a diétát. „A másik csoport csupán azért maradt az étrendnél, mert sokkal könnyebb volt azt betartaniuk”.

Szóval mi az igazság?