Mielőtt megmutatod a bőröd a napnak...

Joy.hu

Mentsd a bőröd! A nyár sokaknak a napon való végtelen sütkérezést jelenti, de nem érdemes kockáztatni!


Fotó:Europress

A rosszindulatú bőrdaganatok, köztük a festéksejtekből kiinduló melanoma malignum gyakorisága fokozatosan, évente 3 %-kal növekszik, és az elmúlt 20 év során sajnos több mint duplájára emelkedett. Életmódunk változása – több napfény, szolárium, stresszes élet – jelentősen növeli a bőrdaganat rizikóját. Kifejezetten érinti a fiatalabb korosztályt, mivel a 20-30 év közötti nők esetén a melanoma a leggyakoribb elhalálozási ok!

Mi a melanoma és miért veszélyes?
A melanoma az egyik legrosszindulatúbb daganatféle. A melanocytákból, a bőr festék- (melanin) termelő sejtjeiből indul ki. Annak ellenére, hogy a melanoma csak a daganatok 4 %-át teszi ki, a bőrdaganat miatti halálozás túlnyomó többségéért a melanoma felelős. Szerencsére, ha idejében felismerik, és korai stádiumban eltávolítják, a betegség csaknem minden esetben meggyógyítható. Magyarországon sajnos évente közel félezren halnak meg melanoma miatt. A melanoma kialakulásának valószínűsége nagyon sok tényezőtől, de elsősorban az adott egyén genetikai tulajdonságaitól és környezeti behatásoktól (például a napfény ultraibolya sugárzása) függ. A családban előforduló bőrdaganat, sok vagy furcsa kinézetű anyajegy jelenléte a bőrön, világos bőr és hajszín, sok napozás (beleértve a szoláriumozást is) mind növelik a hajlamot melanoma szempontból.

Mik a legfőbb kockázati tényezők, hogyan, mitől alakul ki?
Sok napozás, szoláriumozás – a melanoma kialakulásában a napfényben található ultraibolya sugárzásnak fontos szerepe van. A globális klímaváltozás, az ózonlyuk és üvegházhatás miatt az ultraibolya sugárzás fokozódik.

Sok anyajegy – mivel a melanoma gyakran a bőrön lévő anyajegyek pigmentsejtjeiből (a melanocytákból) indul ki, ezért a sok anyajegy fokozza a betegség kialakulásának veszélyét.

A családban előfordult bőrdaganat – ilyenkor a genetikai rizikó fokozott. Ez esetben a családtagoknak alávetni.

Nagy, szabálytalan vagy szokatlan formájú, alakú anyajegy – az ilyen anyajegyek rosszindulatú átalakulásának veszélye nagyobb, mint a többié, ezért ebben az esetben a rendszeres ellenőrzés elengedhetetlen. Ugyancsak fontos, hogy sok ilyen anyajegy esetén a szem melanomájának gyakorisága is fokozott, ezért ebben az esetben szemészeti vizsgálat elvégzése is indokolt.

Immungyengítő gyógyszer szedése vagy immungyengeséggel járó betegség – mivel minden daganat kialakulását az immunrendszer hivatott megakadályozni.

Hogyan vehetjük észre, elégséges-e az önvizsgálat?
A rosszindulatú bőrdaganat kialakulása a bőr rendszeres ellenőrzésével megelőzhető, vagy igen korai állapotban észrevehető. Ez nagyon fontos, mert ha idejében diagnosztizálják a bajt, teljes gyógyulás lehetséges: minél korábban fedezik fel a daganatot, annál nagyobb az esély a gyógyulásra, a túlélésre. A bőr önvizsgálatának alapelemei: Ismerd meg a bőrödön elhelyezkedő anyajegyeket, festékfoltokat, szeplőket és más elváltozásokat, hogy észrevehesd azok változását! Végezd el a vizsgálatot legalább 3 havonta. A bőrön lévő foltok, anyajegyek változása, vagy furcsa fekély, kiemelkedés, folt megjelenése bőrdaganat jele lehet. Ugyancsak fontos figyelmeztető jelzés lehet, ha az elváltozás elkezd hámlani, pörkösödni, nedvezni, vérezni, viszketni, vagy fájdalmassá, érzékennyé válik. Keresd fel bőrgyógyászodat, ha ilyet tapasztalsz! A rendszeres önvizsgálat mellett 2 évente érdemes bőrgyógyásszal is ellenőriztetni bőrünket!

Hogyan védekezzünk ellene?
Hogyan védjük bőrünket a nap káros hatásaitól?
Használj magas faktorszámú (legalább 30 SPF), kémiai és fizikai fényszűrőket egyaránt tartalmazó napvédő krémet. A napvédőt legalább fél órával a napon tartózkodás előtt vidd fel a teljes napfénynek kitett bőrfelületre;
A napvédő alkalmazását néhány óránként ismételd meg. Gyakrabban lehet erre szükség, ha közben fürdesz, úszol;
Viselj széles karimájú kalapot és UV-szűrős napszemüveget;
Tartózkodj minél többet árnyékban, minél kevesebbet a napon;
Viselj napvédő hatású, sűrű szövésű, de laza ruházatot;
Szabadban végzett elfoglaltságaidat tervezd úgy, hogy lehetőség szerint kerüld a legnaposabb, délelőtt 10 és délután 4 óra közötti időszakot.

Hogyan lehet biztonságos a szoláriumozás?
Minden alkalommal, amikor lebarnulunk, bőrünk károsodik is, ezért a bőr akaratlagos napoztatása nem bölcs dolog. A legtöbb szolárium főleg UV-A tartományban sugároz, azaz nem a teljes napfénytartományt bocsátja ki. Meg kell azonban jegyezni, hogy az UV-A fény nem veszélytelen. Áthalad a bőr felső rétegein, és a mélyebb rétegekben okoz károsodást, kiváltva ezzel a bőr idő előtti öregedését, ráncosodását, a feszesség és víztartalom elvesztését, és újabb kísérletek bebizonyították, hogy emeli a bőrrák gyakoriságát. Bizonyított tény az is, hogy a túlzott barna szín, függetlenül az azt létrehozó fényforrástól, ugyanakkora mértékű károsodást okoz a bőrben és ugyanakkora bőrrákrizikót rejt magában.

Azaz a szoláriumban szerzett barnaság ugyanolyan veszélyes, mint a napfény okozta lebarnulás. Ráadásul a szoláriummal és a természetes napfény általi barnulásnál az UV sugárzás bőrkárosító hatásai összegződnek a bőrben. A károsodást fokozza, hogy a barna bőr még nehezebben barnul tovább, valamint hogy a barnaság egyáltalán nem véd a hosszú távú káros hatásoktól. Amennyiben mégis szoláriumba mész, legalább arra ügyelj, hogy bőrtípusodnak megfelelően állítsd be a szoláriumozás erejét, időtartamát, és legyen rajtad védőszemüveg! Napfürdőzés közben ne használj kozmetikumokat!

Mik a legnagyobb tévhitek?
Ha hozzányúlnak a festékes anyajegyekhez, abból baj lesz: Amennyiben egy jóindulatú anyajegyet teljes egészében sebészi úton eltávolítunk, abból sosem lesz baj! Már a kialakult melanomának is legfontosabb gyógymódja a sebészi kimetszés – ezután szövettani vizsgálattal meg lehet állapítani, az adott súlyosságú betegség igényel-e további kezelést.

Csak az UVB sugarak károsak: Az UVB sugarak hatására barnulunk tartósan, ugyanakkor ők felelősek a leégésért is. Az UVA sugarak bejutnak a bőr mélyebb rétegeibe és bőrkiütéseket, allergiás reakciót válthatnak ki, valamint felgyorsítják a bőr öregedését és a pigmentfoltok kialakulását. Az UVA és UVB sugarak együttesen károsíthatják a sejtek DNS-ét, ami hosszú távon akár bőrrákhoz vezethet.

A napfény jótékony hatású: Napfény nélkül nem lenne élet földünkön, tartós hiánya bizonyítottan testi, lelki megbetegedésekhez vezet. Számos olyan betegség ismert (bőrbetegségek is), melyek gyógyításában ősidők óta használják ma is a napfény jótékony hatásait, de ezt óvatosan kell alkalmazni.

A D-vitamin szükséges: Igen, az igaz, hogy a D-vitamin pozitívan hat a csontokra, immunrendszerre és a sejtekre. A D-vitamin UV sugárzás hatására a májban aktiválódik, ehhez azonban nem kell órákat kint tölteni a napon. Elegendő D-vitamin szintetizálódik a szervezetben, mindössze 10 perc alatt is, ha a nap arcunkat vagy a kézfejünket éri.