Agyserkentő ételek + egész napos menü tipp egy stresszes naphoz!

Joy.hu

A feszített tempó ellenére is érdemes odafigyelni a kiegyensúlyozott táplálkozásra, ami hozzájárul az agyunk működéséhez is. A kutatások alátámasztják, hogy amit megeszünk hozzájárul az agy egészségének állapotához. Most megtudhatod, milyen az ideális étrend és melyek az agyserkentő ételek.

Stresszes időszakban, mint például egy vizsgaidőszak kevésbé ügyelünk a helyes táplálkozásra és csak elrágcsálunk valamit vagy bekapunk pár kocka csokit.
De ennél jóval többet tehetünk és megtervezhetjük, hogy mit és mikor együnk. A kiegyensúlyozott táplálkozásra ilyenkor is oda kell figyelni, ugyanis ez segít abban, hogy teljesítményt nyújtsunk.

A vércukorszint biztosítja a tápanyag-ellátást, ami ha alacsony, akkor helyi hiány jelenhet meg az agyterületeken. Emellett azonban még fontos a megfelelő folyadékbevitel is, ami segít a szellemi és fizikai teljesítéshez. Ha pedig agyserkentő ételekre vágysz, a következőkből bátran fogyassz!

Burgonya: Keményítőforrás, ami nagy mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat.

Kenyér, péksütemények: Szintén keményítőforrások, amiknek teljes kiőrlésű lisztből készült változata jelentős mennyiségben tartalmaz B vitamint és rostokat.

Tészták: A durum tészta jóllakottság érzést biztosít, amit a fehérje összetétele biztosít.

Gyümölcsök: Energiaforrások, amik rostokat, antioxidánsokat és vitaminokat tartalmaznak.

Csokoládé: Élénkítő hatással bír, az étcsokoládé magnéziumtartalma pedig jó hatással van az idegrendszerünk működésére.

B vitaminok: az idegi működést segítik elő. Forrásaik: máj, teljes kiőrlésű gabona, hüvelyesek, élesztő, hús, zöldségfélék.

B12 vitamin: az idegrendszer megfelelő szerkezetének kialakításához és működéséhez szükséges. Forrásai: állati eredetű élelmiszerek.

C-vitamin: a megfelelő idegi működéshez szükséges. Forrásai: zöldpaprika, saláta, zöldségfélék ( brokkoli , káposzta ), friss gyümölcsök, citrusfélék, csipkebogyó, petrezselyem.

Réz: Szerepet játszik a vaslebontásban és az agy működésében. Hiánya anémiát okoz. Forrásai: máj, hüvelyesek, gabonafélék.

Jód: Hiánya szellemi visszamaradottságot idéz elő. Forrásai: jódozott só, kagyló, tengeri halak.

Mangán: Nyomelem, ami szerepet játszik a szénhidrátok lebontásában és az agy működésében. Forrásai: teljes kiőrlésű gabona, dió, mogyoró.

Omega 3 zsírsavak: Antidepresszáns hatása van és az idegrendszer egézséges működéséért is felelős.

Egy stresszes nap előtt állsz? Tervezd meg előre a napi menüdet! Íme példa a Nestlé Iránytű aktuális Hírleveléből egy stresszes nap étrendjéhez!

Reggeli: Válasszunk teljes értékű gabonával készült ételeket, mint például a gabonapehely vagy a teljes kiőrlésű lisztből készül kenyér. Friss gyümölcs vagy 100%-os gyümölcslé kitűnő választás hozzá.

Tízórai és uzsonna: A legmegfelelőbb gabonapehely vagy egy müzli szelet, ha pedig meleg ételre vágyunk akkor instant tésztát is fogyaszthatunk. Igyunk hozzá, amit sovány tejből készítsünk el és ropogtassunk el egy kevés diót vagy mogyorót.

Ebéd: Könnyű ebéd héjában sült krumpli, amit tálaljunk zsírszegény túróval natúr jughurttal és friss póréhagymával készült túrókrémmel. Hetente egyszer kínáljunk halat hozzá pedig párolt zöldséget.

Vacsora: Ilyenkor törekedjünk a könnyű és laktatós ételekre, mint a tortilla tekercs friss salátával tálalva. Jó választás még a zöldségragu is paprikával és paradicsommal, de kipróbálhatjuk a gombás-kukoricás vagy a padlizsános-cukkinis változatot is.

Ne felejtsük el, hogyha helyesen fogyasztjuk a szénhidrátot, az nem hizlal, csak figyelni kell az arányokra és a megfelelő forrásokra!