A vaj sokáig a jólét szimbólumának számított

Joy.hu

Talán Ön sem tudja, hogy a vaj az egyik legrégebb óta ismert tejtermék. A Biblia elbeszélése szerint Ábrahám a három férfi megvendégelésekor vajat is felszolgált; ugyanígy szerepel a vaj Dávid történetében is. A vajfogyasztás sokáig a jólét szimbólumának számított. (Forrás: Wikipédia)

A felnőttek bizonyára emlékeznek még azokra az időkre, amikor gyerekkorukban az uzsonna nem szalámis sajtos rukkolás szendvics volt, hanem egy jól megtermett és vastagon megkent vajas kenyér azzal a feledhetetlen ízű bizonyos „menzás teával”, - jobb napokon még egy kis méz vagy lekvár is került a vaj tetejére. Vagy amikor a vacsora nem tűzdelt őzgerinc volt áfonyamártással, hanem az az autentikus és feledhetetlen illatú sütőben készített héjában sült krumpli, amit anyukánk igazi vajjal szolgált fel – és amikor a meleg krumpli-falatokra ráolvadt a vaj – na az az íz bármilyen tűzdelt őzgerincet felülmúlt.

Tudta-e miből készül a vaj?


A vajat Magyarországon és Európa jelentős részén általában tehéntejből állítják elő. Ritkábban előfordul bivaly-, juh- illetve kecsketejből előállított vaj is.
A vaj az egyik legrégebb óta ismert tejtermék. A Biblia elbeszélése szerint Ábrahám a három férfi megvendégelésekor vajat is felszolgált; ugyanígy szerepel a vaj Dávid történetében is - ráadásul itt már a tejtermékek többféle fajtájával: a vajon kívül juhtúróval és tehénsajttal egyszerre találkozunk. A vajfogyasztás sokáig a jólét szimbólumának számított. (Forrás: Wikipédia)

A Mona Hungary Kft. az egészséges táplálkozás elkötelezettje. A termékei előállítása során alkalmazott szigorú minőségbiztosítási követelmények természetesen a Montice vaj termékekre is kiterjednek. A vaj kizárólag tiszta tejszín felhasználásával készül, a lelkiismeretes minőségellenőrzéssel biztosítják a termék kellemes, étvágygerjesztő küllemét, kitűnő táp- és ízértékét.
A Montice 40%-os tégelyes vaj különlegessége, hogy a magas minőségbiztosítás nyújtott a garancia mellett a vaj értékeinek és ízének megőrzése mellett egy olyan vajat tett a gyártó az élelmiszerboltok polcaira, amelyet diétában, fogyókúrában is bátran fogyaszthatunk. Még ekkor sem kell lemondani a vajról! Ugyanakkor könnyen kenhető állagával hamar felhasználható, tégelyes kiszerelésében pedig könnyen tárolható, visszazárható a következő fogyasztásig.

Tudta-e miből készül a margarin?
A margarin növényi zsiradékból készül melyet vízzel, illetve tejjel és adalékanyagokkal vegyítenek speciális eljárás során. III. Napoleon megbízatására Hippolyte Mège Mouriès fejlesztette ki a 19. században Franciaországban, a vaj olcsó alternatívájaként, elsősorban a francia tengerészet élelmezésére. A margarint a köznyelv néha keveri a vajjal, ám a vaj állati eredetű, természetes tejzsír, míg a margarin növényi olajok feldolgozása során előállított mesterséges zsiradék. (Forrás: Wikipédia)

Vaj vagy a margarin az egészségesebb? Hogyan látják ezt a magyar anyukák?

A Mona Hungary Kft. a Montice márkatermékek forgalmazója 2011. nyarán országos
reprezentatív mintán felmérést végzett a hazai iskoláskorú gyermekek és szüleik
tejtermékekkel kapcsolatos attitűdjéről, vizsgálva a családok táplálkozási és fogyasztási
szokásait. Az alábbiakban azt vizsgáltuk, vajon tudatában vannak-e a hazai családok,
milyen tápanyagokat tartalmaz a tej?

A Mona Hungary Kft. a kutatással arra kérdésre kereste a választ, hogy vajon hazánkban mennyire népszerű és elfogadott a tejtermékek fogyasztása és mi jellemzi az iskoláskorú gyerekek étkezési kultúráját. A válaszadók 25–49 éves kor közötti anyukák, háziasszonyok akik 6–15 év közötti gyermekeket nevelnek. A kutatásban résztvevő anyák fele véli úgy, hogy az iskoláskorú gyermekek számára a legfontosabb a tej- és tejtermék-fogyasztás, míg az idősebb korosztály számára kevésbé gondolják nélkülözhetetlennek. A vizsgált anyák szinte kivétel nélkül egészségesnek tartják a tej és tejtermékeket.

Régi-új érvek: kereszttűzben a tej és tejtermékek

Bázis: 25–49 éves anyák, akik 6–15 éves korú gyermeket nevelnek (n=500)
Forrás: Mona Hungary Kft. – 2011

Sok nézet cserélt gazdát az elmúlt években, évtizedekben a vaj, vagy a margarin egymással szembeni összehasonlításáról az egészség vonatkozásában. Felmérésből kiderül, hogy a megkérdezettek 60%-a, túlnyomó része a vajat gondolja egészségesebbnek, míg a margarint mindössze 26%-a.

„A tej komplex tápanyagforrás, megtalálható benne mindhárom fő tápanyagforrás: a fehérje, zsír és szénhidrát. Emellett számos úgynevezett „mikrotápanyagot” is tartalmaz, vitamint és ásványi anyagokat. „mondja Vági Zsolt dietetikus a Nemzetközi Táplálkozáskutató Intézet ügyvezető igazgatója. „ A fejlődő szervezet esetében különösen nagy szükség van a tejtermékek fogyasztására, hiszen a folyamatosan fejlődő és növekvő csontrendszer sokkal nagyobb kalciumbevitelt igényel. A növekedéshez szükséges aminosavak a tejtermékekben könnyen emészthető és jól felszívódó formánban vannak jelen. A megfelelő mennyiségű tejtermék fogyasztása mellett ügyelni kell arra is, hogy a fiatalvitamin- és ásványianyag-szükségletét ne egyszeri evés során elégítsék ki, hanem minden egyes étkezéskor fogyasszanak tejterméket.”

„ A hazai étkezési kultúrában, fogyasztási szokásokban a gyermekek táplálkozása során is van még mit fejlődni, javítani” véli Strasser-Kátai Bernadett a felmérést végző Mona Hungary Kft. tulajdonos-ügyvezetője – sok család asztalán inkább a mennyiségi ételfogyasztás játszik döntő szerepet, úgy gondoljuk a tápanyagok, tápértékforrások minőségére is nagyobb hangsúlyt kellene a lakosságnak fektetnie.”

A Mona kutatásból kiderül, hogy nemcsak az édesanyák számára fontos a tej és tejtermékek fogyasztása, de szerencsére a gyerekek is szeretik. Az is kiderült, hogy nemcsak a tej és tejtermékek fogyasztásának fontosságát tartják szem előtt önmagában az édesanyák, de fontos számukra az is, hogy milyen állattartási körülmények között, milyen minőségbiztosítási, génmanipuláció-mentes környezetben folyik a tejtermelés. Kiderült, hogy a felelős édesanyák számára fontos a minőség.