Lerántjuk a leplet az adalékanyagokról!

Joy.hu

Az adalékanyagok azok részei az élelmiszernek, amelyek E jelölést kapnak mindig. Minél több E van egy csomagoláson, annál károsabb és egészségtelenebb az adott étel. Vagy mégsem? Olvasd el adalékanyag kisokosunkat, hogy tudatos vásárló légy és tudd mit viszel be a szervezetedbe.

Mik azok az adalékanyagok?
Lényegében az a feladatuk, hogy az élelmiszereket finomabbá(ízletesebbé) és tartósabbá tegyék. Leggyakrabban tartósítószerként, színezékként, vagy ízfokozóként vannak megnevezve. Általában E plusz egy szám jelölést kapnak, amit a megfelelő táblázatban visszakeresve megtudsz állapítani, hogy a keresett adalékanyag ízfokozót vagy éppen édesítőszert jelent-e.

Ezek után jogosan hiszed azt, hogy például kedvenc csipszednek több köze van egy kémia laborhoz mint egy szem krumplihoz a „megturbózott” íze miatt. Ez valóban így van, de nagyon sok más termékben is jelen vannak az adalékanyagok, de már közel sem szintetikusan előállított formában. Hiszen vannak természetes adalékanyagok is. A legismertebb az E300 vagy az aszkorbinsav, amiről a reál tárgyakból jeleskedő Joy lányok már vágják is hogy C-vitamin! De már léteznek „természetazonos” adalékanyagok is, amelyek tulajdonképpen a „klónozott” változatai az eredeti környezetben megtalálható vegyületeknek.

Miért nem kell félned, ha úgy érzed, hogy túl sok E-t látsz az általad megvásárolt élelmiszer címkéjén?
Az adalékanyagoknak szigorú követelményeket kell teljesíteniük ahhoz, hogy bekerüljenek bizonyos ételekbe. Az Európai Élelmiszer -biztonsági Hatóság minden egyes terméket megvizsgál és értékel mielőtt azok a polcokra kerülnek. Mi történik ha, valamit károsnak talál? Az egyszerűen nem kerülhet forgalomba, tehát jó eséllyel nem is találkozol „rossz” ételekkel.

Melyek a legismertebb adalékanyagok?
Ízfokozók: E621 vagy MSG, önmagukban íztelenek, de az ételhez hozzáadva egycsapásra kiemelík annak ízét és aromáját. Megfelelő mennyiségben egyáltalán nem káros az egészségre.
Színezékek: Sokan vélik ludasnak a hiperaktivitás kialakulásában a színezékekkel dúsított ételeket. Különösképp az: E102 (Tartrazin), E104(Kinolinsárga), E124(Pipacspiros), E110(Narancssárga). Az egyik legszínesebb termékek a drazsék, amelyek közül a Nestlé által forgalmazott „Smartiest” nyugodt szívvel fogyaszthatod hiszen természetes színezékekkel érik el, hogy a finom falatok a szivárvány színeiben pompázzanak.
Édesítőszerek:Sokan ódzkodnak az édesítőszerek használatától állítólagos rákkeltő hatásuk miatt. Nem kell aggódni, ugyanis 1 kg fölötti mennyiséget kellene naponta bevinned a szervezetedbe az édesítőszerekből, ahhoz hogy valós veszélynek tedd ki magad.

Tudj meg többet az adalékanyagokkal kapcsolatos törvényekről, szervezetekről és tulajdonságokról a Nestlé Életmód Iránytű januári hírleveléből!