Az okostelefon egy párhuzamos dimenzió kapuja

Joy.hu

A magazinban megmutatjuk a legmenőbb okostelefonokat, itt elmeséljük neked, mire is képesek.

Magyarországon 15 éve még csak a kiváltságosok netezhettek, míg Amerikában már a Simon nevű okostelefonnal zaklatta a főgonosz Sandra Bullockot „A hálózat csapdájában” című filmben. Ugyan csak néhány internetes feladat elvégzésére volt képes Simon, de billentyűzet helyett már érintőképernyővel szerelték fel.

Azóta hatalmas fejlődésen mentek keresztül ezek a készülékek, és ezért az elnevezésük sem illik többé rájuk. Nem telefonok és nem is elektronikus személyi titkárok, miniszámítógépeknek sem hívhatjuk őket. Kiterjesztik a valóságunkat a virtuális világba a nap 24 órájában. Két életed lesz rajtuk keresztül, az egyik a 3D-s, amelyben valódi éned mozog, a másik egy adatokból összerakott online avatár. Pontosabban ez a két univerzum összeolvad. Azt gondolod, ez egy amerikai sci-fi reklámszövegének is ostobaság?

A bölcsek (mobil)köve
Az utcán sétálva meglátsz a kirakatban egy csinos ruhát, azonnal beleszeretsz, kell neked, de túl drága. Felpattansz a netre, és átnézed kedvenc boltjaid kínálatát, hátha máshol olcsóbban megkapod. A város másik végén találsz is egy outlet üzletet, de hogy fogsz odajutni? A GPS megmutatja a legrövidebb utat – már a tömegközlekedési lehetőségeket is figyelembe véve. Megkaparintod a ruhát, de ez a túra alaposan kifárasztott – szeretnél megpihenni és egy jót ebédelni. Okostelefonodon átnézed a közeli éttermek listáját, terveidet postolod a közösségi oldalakon, hátha valamelyik barátod a környéken van és ráér. Hamarosan már együtt falatoztok és kitaláljátok az esti programot is – bulik és mozik között válogattok.

És mindegy, hogy Budapesten, Párizsban vagy esetleg Róma belvárosában bolyongsz. Bár nem tudsz olaszul, mégis könnyen elboldogulsz a helyiek között. A szótárprogram a szavak helyes kiejtését is elárulja neked. Egyszerűbb szövegeket, a táblák feliratait akár a kamerád segítségével azonnal lefordíthatod. Csak ránézel a buszmenetrendre a telefonodon át, és az élőképen egy csapásra az olasz nyelvű feliratok (egyelőre) angolra változnak. Így azonnal megérted a kirakatok reklámjait, vagy annak a kis étteremnek a napi ajánlatát, amely annyira hangulatosnak tűnt. Tükörfordítás ugyan, de a célnak épp megfelel.

Személyre szabottan
Ez a valóságunk egy jobb kiadása! Akár napközben is megtervezheted, hogy az esti partira mit veszel fel „gardróbé” programok segítségével, megnézheted, hogyan állna neked egy új smink, kitalálhatod, mit főzz vacsorára és hol vásárold meg hozzá az alapanyagokat. (Következő számunkban bemutatjuk a leghasznosabb programokat, és megismertetünk a JOY Vásárlási Láz alkalmazásával is.)

Az okostelefonok lehetőségeinek nem a készülékek teljesítménye vagy a programok hiánya szab határt, ezek már a kezünkben vannak. A fő gond, hogy csak most kezdenek széles körben elterjedni, illetve egész nap online lenni nem éppen olcsó mulatság – a wifi lehetőségek között keresgélve azonban ez is áthidalható probléma.

Hamarosan elérünk arra a szintre, hogy mindenki mindig minden információhoz hozzá fog jutni, állandó kapcsolatban lehetsz ismerőseiddel, és percről perce merülhetsz el kedvenc témáid újdonságaiban, legyen az mozi, divat, a munkád vagy a sztárok világa. A megszokott funkciókat már felesleges is kiemelni: fénykép és videó készítése, filmek lejátszása, rádió és mp3 hallgatása, játékok, határidőnapló – sőt, az okostelefonokkal egyelőre még telefonálni is lehet.

Telefonok:
LG Optimus One P500 (79 990 Ft)
Nokia N8-00 (134 990 Ft)
Sony Ericsson Xperia arc ( kb. 149 000 Ft)
Samsung Omnia 7 (149 100 Ft Ft)
iPhone4 (100 - 170 000 Ft)