Biztos, hogy minden tudsz a napozásról?

Joy.hu

Sosem lehet elég a napozásra vonatkozó jó tanácsokból. Most válaszolunk a leggyakrabban feltett olvasói kérdésekre.

1. Igaz-e, hogy a lebarnult bőrnek, már nincs szüksége védelemre?
Nem igaz. A barnulási folyamat során bőrünk hozzászokik a naphoz, de ez csak 4-6 faktoros védelmet jelent, amely nagyon kevés a naptejek magas faktorszámához képest. A faktorok számát csak nagyon óvatosan szabad csökkenteni.

2. Igaz-e, hogy a leégett bőr másnapra bebarnul?
Nem igaz. Az érzékeny leégett bőr, nem más, mint gyulladt bőr, mely elősegítheti a bőr korai öregedését és jelentősen növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát. A minimális barnulás a bőr önvédelmi mechanizmusa a további károsodás megelőzése érdekében. A leégés enyhülésével a pirosság csökken, de ez nem egyenlő a gyulladás bebarnulásával.

3. Igaz-e, hogy árnyékban, napernyő alatt nem lehet leégni?
Nem igaz. A napernyő minimálisan véd a sugárzástól, de az UV sugarak 100%-át nem szűri meg. Ezenkívül a napfény nagy része visszaverődhet a homokról és a vízről, így árnyákban is ki vagyunk téve a sugárzásnak.

4. Igaz-e, hogy felhős napon nincs szükség napvédőre?
Ez attól függ, hol tartózkodunk. Nyugat-Európában egy teljesen felhős napon nincs szükség napvédőre, de a trópusi országokban egy felhős napon is nagy mennyiségű sugárzásnak vagyunk kitéve.

5. Igaz-e, hogy amikor a bőr piros lesz, elég csak árnyékba vonulni pár órára és utána ismét lehet napozni?
Bőrpír esetén a leégés már megtörtént, mely 24 óra elteltével éri el a legsúlyosabb állapotát. Ha már észleljük, hogy bőrünk piros, tartózkodjunk árnyákban néhány napig.

6. Igaz-e, hogy az ásványi szűrők jobbak, mint a kémia összetevőkre épülő napvédő megoldások?
Mindkét fajta egyformán jó, csak másképp fejtik ki hatásukat. A természetes alapanyagú napvédők, nem elég a hatékonyak a megnövekedett UV sugárzással szemben. A fejlett napvédőkben kombinálják az ásványi és a vegyi szűrőket a hatékony és magas fokú védelem érdekében.